Вівторок, 2024-03-19
Прилуцька загальноосвітня школа №14
Меню сайту
МОНмолодьспорту
Статистика
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Карта проїзду

Друзі, сьогодні, як ніколи, нам потрібно “озброїтися” знаннями про COVID-19 та пандемію, аби протидіяти поширенню хвороби. Наша обізнаність “не на руку” новому типу коронавірусу, тоді як паніка та розпач – його союзники. Важливо одразу зауважити, що COVID-19 – це захворювання, яке спричиняє збудник, вірус SARS-CoV-2. Тобто, COVID-19 та SARS-CoV-2 – це не одне й те саме. Щоб зрозуміти, у чому підступність цього вірусу, та переконатися в доцільності карантинних заходів і дотримання правил особистої гігієни, ми маємо зануритися в загальні відомості про віруси та їх вплив на наш організм. Важливо дотримуватися принципу послідовності у вивченні теми, аби не проґавити важливі деталі. За словами великої науковиці Марії Склодовської-Кюрі, у житті немає нічого, чого варто було б боятися, є тільки те, що потрібно зрозуміти.

Кожен із батьків прагне, щоб дитина виросла фізично і психічно здоровою, не мала шкідливих звичок. Та багато в чому формування здорового способу життя залежить від стилю життя сім’ї, способу організації життя, характеру взаємин між батьками, участі їх у вихованні, правильної організації вільного часу сім’ї, ставлення самих батьків до вживання алкоголю, паління, наркотичних речовин. Спосіб життя сім’ї в основному зумовлює і спосіб життя дітей. Дослідження свідчать, що сімейні конфлікти між батьками, батьками та дітьми, застосування фізичних покарань, нерозуміння батьками дітей, відсутність батьківської уваги, підтримки дитини – усе це стає причиною того, що процес становлення особистості підлітка проходить важче, ніж звичайно.

Відомо, що батьки для своїх дітей є одним з основних джерел інформації з багатьох питань. Саме до батьків звертаються молоді люди зі своїми проблемами та труднощами. Діти очікують від батьків порад і допомоги з різних проблем, тому часто батькам доводиться виконувати функції не лише старших друзів і вчителів, а й психолога, лікаря, довідкового бюро та "швидкої допомоги”.

Незалежно від того, наскільки самі батьки усвідомлюють свою роль у формуванні здорового способу життя молодого покоління, підлітки окреслюють досить широке коло тем, на які вони можуть розмовляти з батьками. Якщо відкинути таку тему, як навчання й уроки, то, за статистичними даними, найчастіше підлітки говорять із батьками про своє майбутнє (60% - 70%),стан здоров’я (55% - 65%), своїх друзів (50% - 60%), своє харчування (45%), поведінку (до 40%). Не так часто предметом розмови є економічні проблеми сім’ї (24%), стосунки між хлопцями та дівчатами (20-25%), статева зрілість (10-20%) та інтимні стосунки між чоловіком і жінкою (5-10%).

Свідченням того, що батьки є надзвичайно важливим і впливовим джерелом формування здорового способу життя, є також те, що 36% 10-16 – річних цілком довіряють батькам і відверто обговорюють із ними будь-які питання, а ще 52% довіряють батькам, хоча деякі питання не наважуються з ними обговорювати. Таким чином, 88% підлітків довіряють батькам, 1% респондентів зазначили, що іони зовсім не довіряють батькам. Про високий півень довіри та достатньо відверті стосунки між підлітками та батьками свідчать відповіді більшої частини опитаних 10-14 річних учнів, що їхні батьки знають, де і з ким вони спілкуються ввечері.

Утім є й певні проблеми щодо впливу батьків на формування здорового способу життя в неповнолітніх. Так, 15% 10-14-річних стверджують, що випивали алкогольні напої в більшій кількості, ніж їм дозволяли батьки; 6% упевнені, що мати, та 6% - що батько, дозволили б їм випивати без будь-яких обмежень і заперечень. Ще по 27% відповіли, що їм дозволили б випити лише з особливої нагоди; близько 21% не знають, як би відреагували їхня мати та батько. Серед тих, хто не спробував палити на час опитування, 25% відзначили такий ”стримуючий” чинник, як "мої батьки не палять”. Ще 11% зазначили, що у випадку паління вони б мали проблеми з батьками.

Серед молоді віком 10-14 років палили або палять 39,5% респондентів. Утім лише незначна кількість осіб засвідчує, що вони палять у зв’язку з конфліктом із батьками. Напевне, таку ситуацію можна пояснити й тим, що чимало батьків (38%) палять у помешканні, 70% дітей свідчать про те, що їм батьки не дозволили б палити взагалі.

Можна сказати, що батьки є одним із основних джерел інформації щодо здорового способу життя для дітей, підлітків і молодих людей. Результати соціологічних опитувань засвідчують, що зі збільшенням віку питома вага тих, хто обговорює ці проблеми з батьками та отримує від них інформацію, хоч і незначною мірою, але знижується.

Вплив батьків на поінформованість дітей і молоді щодо шкідливих звичок і їх впливу умовно можна поділити на три етапи:

І. 10-12 років – етап стабільного створення до рекомендацій батьків, 62%-65% дітей за інформацією про шкідливі звички звертаються до батьків.
ІІ. 13-16 років – етап різкого зменшення впливу батьків, частка дітей зменшується із 65% у 13 років до 35% у 16.
ІІІ. 17-22 – етап повільного зменшення впливу батьків, відсоток потенційних звернень до батьків зниження від 32% у 17 років до 19% у 22 роки.

Щодо значення інформації батьків про шкідливі звички для дітей різних за статтю та віком, то у віці 10-12 років довіра до інформації батьків у дівчат падає з 71% до 64%, а у хлопців піднімається з 53% до 66%. Відрізняється також і рівень довіри до батьківської інформації у віці 20-22 років, коли в чоловіків рівень довіри спадає до 14%, а в жінок він залишається на показнику 24%-26%.

Очевидно, що сім’я має двосторонній вплив на спосіб життя молодої людини. З одного боку, сім’я виступає як захисний чинник, що перешкоджає появі та розвитку шкідливих звичок, з іншого – як особливий чинник, що стимулює розвиток шкідливих звичок у дітей.

Захисні чинники сім’ї найбільшою мірою виявляються в тому випадку, коли:

між членами сім’ї добрі, відверті стосунки;
виховання дітей передбачає вияв душевного тепла;
батьки вірять у життєві успіхи дітей, виявляють високі батьківські очікування;
діти, з одного боку, залучені до прийняття сімейних рішень, а з іншого – мають свої власні завдання стосовно інших членів сім’ї;
стосунки між батьками базуються на емоційній взаємній підтримці;
ставлення батьків до дітей базується на реальній зацікавленості, увазі до їхніх проблем і визначається не тільки розмовами, а й безпосередньою участю в різних аспектах життя дітей.

Негативний вплив сім’ї на спосіб життя дітей, пов’язаний насамперед із внутрішньою кризою сім’ї:

сімейною де зорганізованістю, яка призводить до того, що сім’я припиняє вирішувати навіть елементарні проблеми дитини;
сімейні конфлікти, які є причиною різних стресів у дітей;
виявом насилля (фізичного, психічного, сексуального);
відсутність почуття любові та взаєморозуміння між членами сім’ї;
наявністю шкідливих звичок (алкоголізм, наркоманія тощо) серед членів сім’ї;
невимогливістю та непослідовністю санкцій, щодо виявів шкідливих звичок у дітей, слабка дисципліна в сім’ї;
нереалізованим очікуванням щодо розвитку й успіхів дитини.

Знання особливостей молодіжного та підліткового віку може змінити ставлення дорослих до підлітків і, таким чином, зменшити деякі ризики для здоров’я, передусім це стосується психологічного дискомфорту й фізичної активності.

 

Block title
Спілкування
Пошук
Музична скринька
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
© 2024 Конструктор сайтів - uCoz